Výmena a vrátenie zadarmo | Ceny dopravy a platby (zadarmo od €74) | ZĽAVA  10% po registrácii | 30 dní na vrátenie

Úžasná história pánskych plaviek 1. diel

Každé leto se zdá, že sa celý svet točí okolo dámskych plavek. Z billboardov a televízie na nás mrkajú výberové ženy v najnovších modeloch a z výkladov si na nás ukazujú bezhlavé figuríny, oblečené do mikro-bikín. Podľa štatistického inštitútu "Statistic Brain", ženy každý rok minú za plavky neuveriteľných 8mld USD. Kde ale zostali muži a naše plavkové kampane? To na nás zabudli?  Tak trochu áno. Aby sme ale nezaostávali, pripravili jsme pre vás zaujímavý článok o tom, ako sa vyvíjali pánské plavky, od začiatku storočia až po súčasnosť. Ak náhodou vaše plavky objavíte v prvnej polovici tohoto článku, mali byste sa s okamžite prihlásiť v najbližšom múzeu módy. Pokiaľ ale dočítate do konca, presvedčíte se sami, či vaše plavky idú s dobou.

spacer

 

 

      Pánske plavky v období 1915 -1935                pokračuj na 1935 -1955 >>>

 

Rovnako ako dámske plavky prešly od začiatku minulého storočia postupnou evolúciou, tak aj pánské plavky sa od svojho vzniku v mnohom zmenili. Plavky pre mužov se však od počiatku výrazne líšili od tých dámskych. Plavky boli navrhované stroho, až s "krabicovým" a uniformným vzhľadom, čo bolo v priamom kontraste s dámskými plavkami, ktoré se vyznačovali až prehnaným zvýrazňovaním ženských kriviek.

 

        Historia panskych plaviek3Historia panskych plaviek1
              2016
1915
1925         Zdroj: mode.com

 

Skromnosť a určitá slušnost v obliekaní bola štandardom približne až do roku 1920. 17. mája 1917 Americká asociácia "parkových dozorcov" (Americká obdoba plážovej mravnostnej polície - Pozn. autora) publikovala tzv "plavkový poriadok". Podľa tohoto poriadku museli byť pánske plavky so sukňou, alebo museli plavky túto funkciu minimálne plniť. Tzn., zakryť obrysy genitálií, pokiaľ boli plavky mokré. Z tohto dôvodu poriadok tiež predpisoval, že sukňa musela byť nosená iba navrchu spodného dielu. Druhou možnosťou bolo nosiť "klasické" pánské plavky - flanelový pruhovaný overal až pod kolená. Tieto plavky však pri namočení vážily aj 4 kg a plávanie v nich bolo obtiažne. Behom tejto doby si výrobcovia uvedomili, že je potrebná zmena a textilky začali chŕliť veľa štýlov pánskych plaviek, vrátane tzv. "speed suit" , čo sú plavky z jedného kusa s hlbokým výstrihom na bokoch a s opaskom, ktoré boli často pletené z vlny. 

Zaujímavosťou je, že v tejto dobe  väčšina mužov plavky nevlastnila a tak si ich mohli požičať rovno na pláži za vtedajší 1 americký niklák. 

  Historia panskych plaviek4Historia panskych plaviek2Historia panskych plaviek5

          1917 - "Speed suit"  
1917 - so sukňou 
1920 - Pletené plavky 
 
Historia panskych plaviek6

          Obrysy naozaj nerozoznáme. Bohužiaľ, skoro ani pohlavie. Záber na kúpajúcich sa z roku 1922 spacer

                                                                                            pokračuj na 1935 -1955 >>>

 

Stránka 1 z 4 - 56 položek celkem