Výmena a vrátenie zadarmo | Ceny dopravy a platby (zadarmo od €74) | ZĽAVA  10% po registrácii | 30 dní na vrátenie

Bavlna vs. Mikrovlákno? Čo je pre vás najlepšie?

Bavlna vs. Mikrovlákno Co je pro Vás nejlepší

Asi s nami budete súhlasiť keď povieme, že dobre zvolené spodné prádlo môže znamenať rozdiel medzi dobrým a zlým dňom. Keď je pred nami nejaký náročný, tak automaticky siahneme pro tom najobľúbenejšom spodnom prádle. Ve väčšine prípadov  platí, že najobľúbenejšie = najpohodlnejšie. V čom je ale rozdiel? Čo spôsobí, že máme plné zásuvky spodného prádla, ale toho obľúbeného je iba  pár kúskov? A pokiaľ ste na tom tak ako my, tak  ho nosíte až do totálneho rozpadnutia, podobne ako pár obľúbených džínsov.

Najlepší univerzálny materiál by sme asi hľadali márne. V tomto článku si zhrnieme výhody a nevýhody bežne používaných materiálov a hádam Vám pomôžeme vybrať tú najlepšiu kombináciu práve pre Vás.

BAVLNA Bavlna je prírodný materiál. Je pohodlná, naozaj mäkká a veľmi vzdušná, čo z nej robí ideálnu textíliu takmer pre každého. Bavlna vás udrží v teple. Nedokáže ale odvádzať vlhkosť, čo nie je  vždy ideálne pri športe, alebo inej fyzickej aktivite.  Bavlnené tkaniny sú antistatické, čo je vždy plus!

  

MIKROVLÁKNO Mikrovlákno je širšie označenie pre umelé vlákna vyrábané prevažne z polymérov.  Obrovské plus týchto vlákien je ich schopnosť odvádzať vlhkosť. Je to teda ideálny materiál pre športové oblečenie, pretože Vás udrží v chlade a suchu.  Mikrovlákno je odolné proti žmolkovaniu, praním a čistením nestráca svoje pozitívne vlastnosti mikrovlákna. Niekedy nie je také mäkké a pohodlné ako bavlna, ale aj tak môže byť na pokožke príjemné. Mikrovlákna sú veľmi pružné, preto oblečenie z nich dobre sadne a dlho si udrží svoj tvar.

 

Okrem bavlny a mikrovlákna je dnes  na trhu ohromujúce množstvo pánského spodného prádla z textílií rôznych typov, kombinácií a zmesí vlákien. Dnes viac než inokedy máte väčšiu možnosť voľby v tom, čo nosíte a kedy to nosíte. Textílie na pánské spodné prádlo sú doslova tak rôznorodé, že by ste mohli nosiť iné každý deň v roku.

spacer-forhim

Na FORHIM.sk sme pre Vás pripravili komplexný zoznam rôzných druhov textílií používaných na výrobu pánského spodného prádla. Môžete se tak rýchlo a jednoducho zorientovať medzi rôznymi typmi a názvami, ktoré sú dnes k videniu na etiketách a pri popiskoch produktov.

V tejto chvíli Vás možno bude zaujímat rozdiel medzi pojmami textília a tkanina. Odpoveď je jednoduchá! Textília sú vlákna/materiály, z ktorých sa vyrábajú tkaniny. Tkanina je teda plošná textília na roliach, aké môžeme vidieť napríklad v galantérii.  

Základné druhy názvov textílií s ktorými se môžete stretnúť: 

 • Luxusné textilné zmesi
 • Funkčné textílie
 • Bezšvíkové prádlo
 • Rýchloschnúce prádlo
 • Textílie na každý deň, aj na špeciálne príležitosti
 • Textílie s jednoduchou starostlivosťou
 • Hypoalergénne textílie
 • 100% prírodné zmesi tkanín
 • ... a všetko medzi tým.  

 

Rôzné typy tkanín sú v súčasnej dobe  hnacou silou technického vývoja pánského spodného prádla. Inovácie a vylepšenia sú neustále k videniu u nových modelov. Termín "funkčné" textílie je širšie označenie pre látky, ktoré vystihuje určitá vlastnosť, ako napríklad: 

 • Anti-bakteriálne
 • Odvádzajúce pot
 • Rýchlo-schnúce
 • Nekrčivé
 • Anti-deformné (neztráca časom tvar)
 • FIR a tzv. magnetické textílie
 • …a omnoho viac

 

Bezšvíkové spodné prádlo je zvláštny druh spodného prádla, ktoré je vyrobené bez viditeľných švíkov (Angl. seamless). Prádlo s týmto označením nie je zošité z viacerých kusov, ale je špeciálnym strojom utkané do výsledného tvaru prádla. Zo zásady je toto prádlo vyrobené z veľmi elastických tkanín a veľa ľudí si ho ho volí, pretože dobre prilieha k telu. Bezšvíkové spodné prádlo je veľmi pohodlné a naviac aj vďaka absencii švíkov je diskrétne pod oblečením.  Pozrite sa na našu aktuálnu  ponuku:  talianske bezšvíkové prádlo D.HEDRAL alebo australské bezešvé spodní prádlo AussieBum

zoznam rôznych druhov textílií 

Bavlna

Bavlna je jemná biela substancia pozostávajúca z vlákien získávaných zo semien rastlín bavlníka. Vlákna môžu byť dlhé až 5cm. Bavlna je celosvetovo nejpoužívanejšia textília kvôli svojim vlastnostiam. Je mäkká, pohodlná a vzdušná.

Organická bavlna 

Organická bavlna je získavaná z rastlín bavlníka, ktoré nie sú geneticky upravené. Certifikát na organickú bavlnu výrobca obdrží iba vtedy, ak je pestovaná bez použitia agrochemikálií.

Bambusové vlákno 

Bambusové vlákno je získané spracovaním stonky bambusu. Tkanina s prímesou bambusového vlákna je ľahká, odolná a dobre odvádza vlhkosť.  Prírodné bambusová vlákna obsahujú látku kun, ktorá zamedzuje šíreniu baktérií. Oproti bavlne majú prírodne rafinované bambusové vlákna až o o 75% vyššiu antibakteriálnu schopnosť. Bambus je ideálny pre tých, ktorí trpia alergickými reakciami na iné vlákna, ako napríklad vlna a konope.

COOLMAX® 

COOLMAX je rada špeciálne konštruovaných polyesterových tkanín s veľmi dobrou schopnosťou odvádzať vlhkosť. Často sa používajú k výrobe športového oblečenia. COOLMAX tkaniny sú tiež odolné proti vyblednutiu, sú nekrčivé a nestrácajú tvar. 

Lycra®

Lycra® je obchodný názov pro elastan firmy Du Pont. Nikdy sa nepoužíva samostatne, ale kombinuje sa napríklad s nylonom. Toto elastické vlákno je používané od šesdesiatych rokov, najskôr ako podporný materiál a potom na výrobu módnych jemných pančúch a ďalšieho oblečenia.

Polyamid

Polyamid je známy tiež jako Nylon (skratka New York a London), syntetické vlákno s vysokou odolnosťou voči trhaniu a odreniu, jednoducho tvarovateľné. Najskôr bol vyvinutý ako alternatíva k hodvábu. Je ľahký, pevný, odolný proti poškodeniu, ale má nízku savosť. 

Polyester 

Polyester je extrémne odolné syntetické vlákno.  Polyester má vynikajúcu pevnosť, odolnosť a obecne sa málo krčí. Je rýchloschnúci, drží tvar a je známy pre jeho schopnosť dobre zachovávať farby. Používá sa napríklad na výrobu plaviek.

Modal/ MicroModal®

Modal je druh viskózy (umeý hodváb).  Je veľmi príjemný na nosenie, mäkký, savý, splývavý a na pokožke chladivý. Modal se nežmolkuje, netvorí se v ňom statická elektrina, nechytá teda smietka. Uchováva si tie lepšie vlastnosti pravého hodvábu, ale je neporovnateľne jednoduchší na údržbu a samozrejme tiež lacnejší ako  pravý hodváb. 

MicroModal je verzia Modalu vyrobeného s mikro-vlákien. Je ideálny pre intímne oblečenie vďaka vynikajúcej mäkkosti.

Magnetická tkanina 

Magnetická tkanina obsahuje vlákna impregnované špeciálnym spôsobom minerálmi, ktoré produkujú FIR (Far infra Red) vlny a záporné ionty. Prípadne môžeme nájsť aj prádlo, ktoré má v sebe všité malé magnety, doplnené o rôzne minerály. Výrobcovia týchto textílií vyzdvihujú ich pozitívny vplyv na zdravie a dobrú funkciu tkanív, na ktorých sa nosia. Aj keď je všeobecne známe, že ľudské telo reaguje na špecifická magnetického poľa, tvrdenie ohľadne pozitivního vplyvu magnetických tkanín zatiaľ nebolo dostatočne preukázané.

Spandex 

Spandex, tiež známy ako elastan, je  syntetické vlákno vyrobené z polyuretánu. Je alternatívou k latexu. Je ľahký, elastický, trvanlivý a odolný proti vlhkosti. Obchodný názov elastanu od firmy Du Pont je Lycra®

Viskóza 

ViskózaRayon a umelý hodváb - označujú prakticky ten istý materiál. Viskóza je čisto prírodné vlákno získavané z celulózy a je ideálne pre výrobu spodného prádla. Viskóza je jemná, ľahká a má veľmi dobrú schopnosť odvádzať vlhkosť. Tkaniny s prídavkom viskózy sú na pokožke veľmi príjemné a keď ich chytíte do ruky, máte pocit, že sú "ťažké".

  spacer-forhim

Takže, aký je verdikt?

Pri výbere spodného prádla dnes záleží už len na osobnej preferencii, rovnako ako na príležitosti. Ak idete do posilňovne, tak by ste si mali vziať prádlo najlepšie celé z mikrovlákna, akým napríklad viskóza, alebo elastan.  Ak vás ale čaká deň v kancelárii,  alebo náročný večer, zvoľte si materiál, v ktorom sa Vy sami cítite čo najpohodlnejšie. Na denné nosenie sa doporučujú bavlnené tkaniny s podielom bambusového vlákna, viskózy alebo polyamidu.

Na FORHIM.sk ponúkame  širokú škálu materiálov od rôzných značiek. Napríklad spodné prádlo so 100% podielom bavlny u nás nájdete u značiek CR7 a C-IN2.  Ak naopak hľadáte spodné prádlo s podielom mikrovlákna, pozrite na značky ako D.HEDRAL (luxusné talianske prádlo),  AussieBum alebo SUPERBODY.